Клевань

Клеевань — селище міського типу в Україні, у Рівненському районі Рівненської області. Селище розташоване на березі річки Стубла (притока Горині).

Історія Клеванського замку

Сучасний Клевань пов’язують з літописною Коливанню, що згадується під 1113 роком, – містечко неодноразово зазнавало руйнувань під час ворожих нападів. 

У середині XV століття пустище Клевань надано князям Свидригайлом Михайлові Чарторийському, внуку князя Василя, котрий близько 1475 року розпочав тут будівництво замку та осадив містечко під назвою Клевань. Князь Радзивіл з Олики подав у суд на Чарторийського за те, що останній побудував замок на городищі, яке належить йому. Судова справа затягнулася. Тоді Чарторийський будує місто в Більові, яке, за проханням князя, отримало в 1516 році Магдебурзьке право.

Найбільших збитків Коливань зазнала у 1652 році, коли її дощенту спалили татари. Щоб прискорити відбудову зруйнованого містечка, власники, князі Чарторийські, звернулися до короля з проханням надати Клеваню Магдебурзьке право. Поселення отримало такий привілей у 1654 році, з правом користуватися печаткою із зображенням архангела св. Михайла як захисника міста.

В 1629 – 1630 роках в замку розташувався шпиталь, а в 1632 році Миколай Юрійович відреставрував його і віддав єзуїтській колегії.

У 1817 році князь Костянтин почав перебудову замку, де розташували повітове училище, якому передали бібліотеку Чарторийських. При училищі було відкрито фізичний і мінеральний кабінети, ботанічний сад. Тадей Чацький заснував тут шестикласне училище, яке згодом, в 1834 році, переведено у місто Луцьк, а в замок з останнього була переведена гімназія. Лише у 1836 році, на прохання князя Любомирського, Клеванська гімназія перебралась у місто Рівне, і замок став знову пусткою. У 1842 році його купило удільне відомство, а 13 липня 1878 року сюди перевели з Дерманя духовне училище, яке знаходилося там до 1915 року.

В 1916-1918 роках містечко Клевань перебувало у прифронтовій зоні. В замку розташувався ветеринарний евакопункт 11 армії Південно-Західного фронту. З 1918 по 1925 роки спорожнілі приміщення зайняли ті, яким ніде було жити. Наступні десять років тут працювала семикласна школа.

В 1935 році в замку розмістили школу-інтернат для дітей-сиріт. З 1939 по 1953 рік – спершу каральні органи німецької окупаційної служби, потім – пересильний пункт НКВС.

А з 1953 року до кінця 70-их в замку навчаються учні школи механізації, далі – лікувально-трудовий профілакторій.

З  1988 року замок спорожнів, тепер це місце для реставраторів та шукачів пригод.

Тунель кохання

Тут ніколи не жили королі чи принцеси і не відбувались драматичні історичні події. Ця туристична пам`ятка заслужила визнання виключно своєю красою. Красою, створеною магією найвидатнішого у світі архітектора – Природи. А історію тут творять романтики. Щодня, ті, хто приїжджають сюди у пошуках кохання. Адже, кажуть, саме тут воно і живе. Блукаючи довгою доріжкою під алеями то зеленого, то багряно-червоного, то золотого віття. І якщо ви хочете знайти кохання – варто лише попросити, стоячи тут. Це місце так і називається – Тунель кохання.

Ботанічний феномен — «живий» зелений тунель у лісовому масиві, утворений заростями дерев та кущів. Сплітаючись між собою гілками і листям, вони виглядають наче тунель точної арочної форми. Кажуть, арка має символічне значення. Ті, хто побував тут, розповідають про дуже сильну ауру, яку можна відчути. А колія на дві рейки – це ніби символ шляху для двох доль. Якщо самотня людина, стоячи у цьому тунелі, загадає бажання знайти свою половинку, воно обов’язково збудеться. Пари ж просять у долі вічного кохання. І справді, важко втриматись, щоб не загадати бажання, коли стоїш ніби посеред казки. Тут все здається якимось чарівним…

У клеванському Тунелі кохання вже безліч разів проходили найрізноманітніші зйомки. Кліпи, ролики, короткометражки, реклами. А минулого року японський кінорежисер Акійоші Імазакі навіть зняв тут повнометражний фільм. Прем`єра “Клевань, тунель кохання” відбулась 23.12.2014 на Ханойському міжнародному кінофестивалі. Кажуть, природні декорації для романтичної драми шукали по всьому світу. Але найкрасивіші знайшли тут, в Україні. Сама пам`ятка природи ніби є образним героєм стрічки, яка навіть названа його іменем.